Kış mevsimi yaklaştığında aracımıza lastik seçimi yaparken en çok ikilemde kalınan konulardan biri de kış şartlarında dört mevsim lastik yeterli olacak mıdır yoksa kış lastiğine gerçekten ihtiyaç var mıdır?

Bu yazımda 4 mevsim ve kış lastiği arasındaki temel farklılıkları ve bununla birlikte yaz lastiğinin öneminden bahsedeceğim.

Bir lastiğin zemine temas yüzeyi ortalama avuç içi kadardır. Yüzeye temas eden bu alanın zemine sağlam bir şekilde tutunması beklenir ayrıca zemindeki kar veya suyu tahliye etmelidir. Bu tahliyede aracın ağırlığı ve lastik üretiminde kullanılan hamuru önemlidir; çünkü bu hamur yapısı mevsim sıcaklığına göre asfaltın şeklini alabildiği taktirde lastikler zemine tutunabilmektedir.

Kış Lastikleri; +7 derece veya altındaki sıcaklıklarda yumuşak kalarak yolun pürüzlü yapısını alır böylece bu düşük sıcaklıktaki esnek yapısı ve geniş diş aralıkları sayesinde su ve diş arasındaki karı temizler bu da yaz lastiklerine kıyasla aracın yol tutuş kalitesini artırmaktadır.

Yaz lastikleri; +7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda daha etkili tutunma sağlayacak hamura sahiptir ve yüksek performanslı (süratli) araçlar için idealdir. Bu lastikler kuru zemindeki hareket ve sürtünme sebebi ile ısınacağından bu ısı karşısında yola olan temas ve etki alanı artıracak hamurdan üretilmektedir. Isındıkça performansı artan bu lastikler kış şartlarında kış lastiklerine kıyasla olumsuz olarak etkilenmekte ve aracın yola tutunma ihtimali azalmaktadır.

4 Mevsim lastikler; Dört mevsim lastikler, +7 derece sıcaklığın altına çok sık ve uzun süre düşülmediği, ağırlıklı olarak Sonbahar ikliminin ve/veya nadiren de olsa hafif kış ikliminin görüldüğü yerlerde tercih edilebilir. Bu lastiklerle kar üzerindeki fren mesafeleri yaz lastiklerine göre daha kısa, kış lastiklerinden daha uzun olacaktır.

Kısaca, kışları genelde +7 °C altına düşen sıcaklık sebebi ile hafif kar, buzlanma veya daha ağır geçen iklime sahip yerlerde kış lastiği tercih edilmeli.

Şayet sıcaklığın +7 °C’nin altına pek düşmeyen ve kar yağmayan ya da kısa sürelide olsa çok nadir yağıp buzlanma olmayan yerlerde yaz lastikleri tercih edilebilir.

Not: Kar yağdığı zaman yaz lastikleri ile arabanızı kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)