ABS fren sistemi araçların lastiğinin fren sırasında kilitlenip kaymasını engelleyerek direksiyon hakimiyetinin artmasını sağlayan bir güvenlik mekanizmasıdır.

1920’li yıllara dayanıp ilk kez Almanya’da geliştirilen ve çoğunlukla otomobiller için kullanılan bu sistem aslında ilk olarak 1929 yılında uçaklarda, 1967 yılında otomobillerde ve 1988’de motosikletlerde de uygulama başlanmıştır. Almanca “antiblockiersystem”, İngilizcede benzer anlamdaki “Anti-lock Brake System” dir. ABS, her tekerleğin dönme hızı ile tekerleklerin çekiş kaybetmesi ve kilitlenmesi durumunu algılar. Böylece sert ve ani frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek sürücüye acil frenleme durumlarında yön kontrolü sağlamaktadır.

Geleneksel fren sistemlerinde, sert fren yapıldığında, lastik kitlenerek lastiğin dönüş hareketi durdurulur. Bu durum direksiyon hakimiyetini azaltacağı gibi aracında frenleme anındaki hız aldığı yönde kaymasına yol açarak aracın durması güçleşir. Özellikle yağmur, kar vs. gibi kaygan zeminlerde araç tekerleklerinin fren esnasında kilitlenmesi ağır trafik kazalarına neden olabilir. Böyle bir durumda ABS fren sistemi frenleri saniyede yaklaşık 18 defa sıkıp bırakarak tekerleğin kısmen hareket etmesini sağlayarak kitlenmeyi önleyip direksiyon hakimiyetini artırmaktadır.

2003 yılında Avustralya’daki Monash Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ABS Fren sistemi, araç kazalarını %18 ile %35 arasında azaltmaktadır. Yine de gerçek kurtarıcı yavaş ve dikkatli otomobil kullanmaktır.

ABS Fren Sisteminin Avantajları Nelerdir?

(Anti Blokaj Sistem)

  • Aracın güvenli olarak savrulmadan yavaşlaması ve durmasını sağlar.
  • Aracın direksiyon hakimiyetini artırır
  • Tekerleklerin kilitlenmesini önler.
  • Aracın kuru yüzeyli yolda dengeli kalmasını sağlar.

Not: ABS fren sistemi, fren mesafesini kısaltmaz, dengeli duruş sağlar.

ABS’nin çalıştığı nasıl anlaşılır?
Bu sistem ani ve sert frenleme esnasında aracın kayarak yoldan çıkmasını engellemeye yarayan bir sistemdir. Sürücünün ani ve sert frenlemesi sonucu araçta ilk önce bir titreme ve bir ses meydana gelir ki bu durum normal olduğu gibi ABS sisteminin o anda aktif olduğunun habercisidir.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)