Birkaç hafta önce Antalya’da bulunma fırsatım oldu fakat şehri etraflıca gezmem mümkün olmadı. Yine de Antalya’da neler yapılabilir, nerelere gidilir, nereler görülebilir gibi konular hakkında kendimce sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

ULAŞIM

Antalya Havalimanı’ndan belediye otobüsleriyle veya tramvayla şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Antalya’dayken toplu taşıma için Antalyakart edinmeniz gerekli. Tramvayla İsmetpaşa durağında inerek veya otobüsle Kaleiçi’ne ulaşmanız mümkündür.


KALEİÇİ

Öncelikle ben konaklamamı Antalya Merkez’de Kaleiçi’nde gerçekleştirdim; Antalya’nın tarihî merkezidir Kaleiçi. İstanbul’daki tarihî yarımada gibi bir yer; içinde hosteller, oteller, kafeler, barların yanı sıra Hıdırlık Kulesi, Eski Antalya Evleri gibi tarihî yerleri de barındırıyor. Aynı zamanda denize kıyısı olduğu için marina ve ücretli bir plajı da bulunmakta. Kaleiçi’nde bulunan tüm sosyal tesisler aslında Eski Antalya Evleri’nin bir parçası olarak işletilmekte. Yani Kaleiçi’nde konaklayacaksınız aslında Eski Antalya Evleri’nin birinde kalacaksınız demektir. Ayrıca konaklama bedelleri de oldukça uygun. Çeşitli çevrimiçi sitelerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yalnız konaklama bedelleri genellikle Avro üzerinden tahsil ediliyor.

 

ANTALYA MERKEZ

Dikkat çekici sütunları ve gözleri büyüleyen görkemiyle size geçmişin bir parçasıymışsınız gibi hissettiren Hadrian Kapısı’ndan Kaleiçi’nden çıktığınızda sıradan bir büyükşehir manzarasıyla karşılaşacaksınız. Kafeler, mağazalar, hükümet binaları vs. tüm şehir ayağınızın altındadır. Tramvayla ünlü Antalya Müzesi’ne gidip Antalya ve Anadolu’da hayat bulmuş tüm uygarlıklara ait kalıntıları görebilir,isterseniz de müzeye yürüme mesafesinde olan Konyaaltı Plajı’nda deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer taşlı bir plaj yerine kumlu bir sahilde güneşlenmek isterseniz şehir merkezinden (Kaleiçi) otobüsle yarım saatte Lara Plajı’na da gidebilirsiniz. Hatta plajdan dönüşte vaktiniz de varsa şehir merkezi ile Lara arasında bulunan Düden şelalesini ziyaret edebilirsiniz.

ASPENDOS TİYATROSU ve DİĞER ÖREN YERLER

Ne yazık ki gitme fırsatı bulamadım ama gitmek isteyeniniz olursa şehir merkezinden otobüs veya tramvayla otogara gidip oradan da Antik Tiyatro’ya giden otobüslere binip Aspendos Antik Tiyatrosu’nu da görebilirsiniz. (Şehir merkeziyle Antik Tiyatro arasında mesafe yaklaşık 50 kilometre olduğunu da göz önünde bulundurun.)

Aslında Antalya’da görülecek yerler bunlarla sınırlı değil. Perge Antik Kenti, Manavgat Şelalesi, Alanya Kalesi gibi bir sürü tarihi ve doğal güzellikler var. Lakin Antalya, şehir olarak bayağı geniş bir alana yayıldığı için toplu taşıma bu yerleri görmemiz için yeterli değil. Eğer tam anlamıyla bir Antalya tatili deneyimlemek istiyorsanız Antalya’ya geldiğinizde araç kiralamanızı öneririm.

Umarım paylaştığım bilgiler sizin için yararlı olur. Keyifli tatiller dileğiyle…

 


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Günümüz İnsanının Gerçeği Aslında Ne?

Aradığımız Mutluluk Nedir?

Veni Vidi Didici*

Hakan Gölgeci

1994 yılının Ağustos’unda sıcak bir yaz gününde dünyaya geldim. Fakat bir sorun vardı, ben normal olmayan -engelli- bir birey olarak dünyaya gelmiştim. Bu durum önüme birçok “yapay” engel çıkarsa da ailemin -özellikle annemin- sınır tanımaz desteğiyle bütün bu sorunların üstesinden geldim. İlköğretimi Havuzbaşı İlköğretim Okulu’nda okul üçüncüsü olarak tamamladığımda aslında bana engel olmaya çalışan insanlara acıdıkları, kücümsedikleri insanların neler yapabileceğini kanıtladım. İlk SBS’zedelerden biri olarak girdiğim sınavlardan iyi bir puan alarak Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin kazandım. Ve burada yaşamımın en keyifli, mutluluk verici, içten zamanlarını geçirdim; hayatımın en önemli tecrübelerini ve birikimlerini bu okulda öğrendim.2015 yılında buruk bir sevinçle okuldan mezun oldum. Şu an Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim görmekteyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Fakültesi’nde Sosyoloji bölümünde kendimi başka alanlarda da geliştirmek ve yetiştirmek için öğrenimimi
sürdürüyorum. Okul yaşamım dışında müzik, edebiyat, ekonomi gibi alanlarla da ilgiliyim. Bu da benim renkli kişiliğimin yansıması olsa gerek... Çaylak bir yazar adayı olarak ben de bu blogda yazılarımı siz değerli okurlarla paylaşacağım.
Hakan Gölgeci

Latest posts by Hakan Gölgeci (see all)