Kış aylarındaki soğuk hava motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırır.

Soğuk havalarda soğuk motorun ilk çalışması esnasındaki sürtünme ve aşınmanın çok olması büyük sorunların başlangıcı olabiliyor. Bu sebepten aracımızı zorlu kış şartlarına uyumlu hale getirmek için periyodik bakımları zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmamız gerekmektedir.

Ayrıca aracımızı ve bütçemizi korumak için yapılabilecek basit ve küçük kontroller can ve mal güvenliğimiz başta olmak üzere pek çok kazancı da beraberinde getirmektedir.

 Antifirizin Kontrolü : Motor suyuna ilave olarak eklenen antifriz motor suyunun donmasını önler ve soğutma sistemini korozyona karşı korur. Dört mevsim kullanılması gerekmektedir.

 Hava Filtresinin Kontrolü : Hava filtresinin temizlenmesi veya kullanılamayacak durumda ise değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde hava filtresi motor içerisine girecek hava oranını etkileyeceğinden araçtaki çekiş ve yakıt sarfiyatını olumsuz yönde etkileyecektir.Elektrik Donanımın Kontrolü : Aracın elektrik sistemi gözden geçirilmelidir; çünkü kışın havadaki nem ortamı artacağından kablolardaki olası çatlaklardan girecek bu nem beklenmedik sorunlar çıkartabilir. Ayrıca kış aylarında elektrik sarfiyatı artacağından akünün kontrolü yaptırılmalıdır.

Motor Yağının Kontrolü : Periyodik bakımın haricinde kış öncesi motor yağı mutlaka kontrol edilmeli. Çünkü uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder.

Fıskiyelerin Ayarı ve Kontrolü : Cama tazyikli su püskürten fıskiyeler, sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçları bir iğne yardımı ile temizlenip ayar yapılabilir.

Kayışların Kontrolü : Sıcak havalarda genişleyen kayışlar, zamanla gerginlik özelliğini kaybederek gevşeyebilir. Gevşeyen kayış yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi taktirde gevşek kayış şarjı (elektrik üretimini) etkiler, vantilatörün devirdaimini (soğutma sistemini) yavaşlatır.

Sileceklerin Kontrolü : Cam silecekleri yaz aylarındaki sıcaklarda çabuk aşınmış olabilir. Yağmurlu ve karlı havalarda net görüş için sileceklerin yenisi ile değiştirilmesinde fayda vardır.

Arka Cam Rezistans Kontrolü : Arka camdaki donma ve buğulanmayı önleyen rezistans kontrol edilmeli, herhangi bir sorun varsa onarımı veya değişimi yapılmalıdır.

Klima – Kalorifer Sistemi Kontrolü : Kış mevsimi öncesinde kalorifer için hortumların, klima için polen filtresinin kontrolü yapılmalı, gerekirse değiştirilmelidir.

Yakıt Sistemi Kontrolü : Yakıt filtresi ve karbüratör kontrol edilmelidir. Çünkü yakıt filtresi içerisine su girmesi ve bu suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Ayrıca karbüratörün içine kir ve tortuların girmesi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın düzenli çalışmasını da engeller.

Silecek Suyunu Kontrolü : Cam yıkama sisteminin donmaması için antifirizli cam suyu kullanılmalı. Camların donmaması için camın dış yüzeyi antifrizle silinebilir. Ayrıca iç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi de camdaki buğulanmayı önler. Fakat donmuş bir camı temizlerken kesinlikle sıcak su dökülmemeli; çünkü bu durumda cam çatlayabilir.

Lastiklerin Kontrolü : Lastiklerin diş derinliği kontrol ettirilmeli. Gerekirse kış için üretilmiş lastikler kullanılmalıdır.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar : Araçta çekme halatı, takoz, zincir, reflektör, ilk yardım çantası ve yangın tüpü mutlaka bulundurulmalıdır.

Ayrıca genel olarak; soğuk havalarda aracınızın el frenini çekmek yerine aracı viteste bırakmak daha doğru olacaktır. Eğer soğuk havalarda el freni çekilmiş ve donmuşsa, aracı zorlamadan önden ve arkadan hafifçe iterek veya ılık su dökerek sıkışan frenin açılması sağlanabilir.

Tüm sürücülerimize kazasız, güvenli ve keyifli yolculuklar diliyoruz.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)