1- Kasislerden Geçerken Frene Basmamak;

Seyir halindeki araçta kasis fark edildiğinde kasise gelene kadar frene basmak ve kasise gelindiğinde ayağımızı frenden çekmek daha doğru olacaktır çünkü, frende aracın ağırlığı ön süspansiyonlarda birikeceğinden süspansiyonlar sıkışarak limit noktasına ulaşır ve bu durum darbeler daha çok hissettirdiği gibi diğer mekanik parçalarında (ön takım, direksiyon kutusu vs.) ömrünü azaltacaktır bu sebepten kasise gelindiğinde frenlerin bırakılması daha doğru olacaktır.

 

 2- Park Edilecek Araçta Vites Boşta İken El Freni Çekmek;

Park edeceğimiz araçta, aracı vitese takmadan önce el frenini çekmek ve sonradan aracı vitese takarak park etmek daha doğru olacaktır çünkü, vitese takıp ayak frenini bıraktığımızda aracın kendi ağırlığı vites dişlilerine binecektir özellikle yokuş aşağı ve yokuş yukarı durumlarda bu ağırlık daha çok olacağından şanzımanın ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir, fakat vites boşta iken el frenini çekip sonrasında aracı vitese takmak aracın yükünü el freni balatalarına yükleyeceğinden şanzımana gelecek yükün önüne geçilmiş olacaktır bu durum şanzımanın ömrünü uzatacaktır.

 


3- Yarım Debriyajda Beklememek;

Özellikle yoğun trafikte veya Trafik ışıklarında beklerken vitesi boşa alıp beklemek yerine yarım debriyaj ile viteste beklemek debriyaj sisteminin ömrünü kısaltacaktır çünkü, yarım debriyaj ile beklendiğinde motor tarafı ile kavrama tarafındaki dönüş hızları bir olmayacağından sürtünme olacaktır bu sürtünme de debriyaj sisteminde ısıya sebep olacaktır ve ortaya çıkan bu ısı kavramanın ömrünü azaltacağı gibi ileriye dönük yakıt sarfiyatını artıracaktır bu sebepten vitesi boşa alıp beklemek daha doğru olacaktır.

 

4- Yokuş Aşağı Viteste İnmek;

Yokuş aşağı inişlerde kimi sürücüler gerek yakıt tasarrufu gerekse alışkanlıktan dolayı vitesi boşa alıp fren kullanarak inmekte bunun yerine iniş hızına uygun vitese takarak inmek daha doğru olacaktır çünkü, özellikle enjeksiyonlu araçlarda yokuş inerken aracı vitese alarak indiğimizde aracı yürüten aracın kendi ağırlığı olacağından motor yakıt yakmayacaktır yani anlık yakıt tüketimi 0 (sıfır) olacaktır ancak gaza bastığımızda veya vitesi boşa aldığımızda yakıt tüketimi olacaktır. Viteste inmek yakıt tasarrufunun yanı sıra frenlerin ömrünü uzatacaktır en önemlisi litre fiyatı ne olursa olsun canımızdan kıymetli olmayan bu uygulama daha güvenli bir sürüş sağlayacaktır.

 

5- Gizli Kol ve Dikiz Ayna Uygulaması;

Araç dışındaki sürücü ve yayalara bizim aklımızdan geçenleri anlatabilmek için her araçta bulunan bir sinyal kolu vardır bu kol zamanında ve doğru kullanıldığı taktirde araç içi ve araç dışındakilerin mal ve can güvenliği için oldukça önemlidir tabi ki bu gizli kolu sağ ve sol dikiz aynaları ile birlikte kullanmak daha doğru olacaktır.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)