Boyasız göçük düzeltme işlemi, dolu vb. hasar sonucunda boyanın zarar görmediği kaportada oluşan ezilmeye uygulanan bir onarım yöntemidir. Piyasada yağlı çekiç olarak da bilinen bu yöntem son birkaç yılda ek ekipmanların kullanılması sayesinde araçların kaportasında oluşan pek çok hasarların orijinal boyasına zarar vermeden onarılmasını mümkün hale getirmiştir.

Bu yazımızda, aracımızda oluşacak dolu vb. ezilme hasarı sonucu boyasız göçük düzeltmede uygulanan yöntemleri en çok bilinen üç farklı uygulama ile kısaca anlatmaya çalışacağız.

1- Kaportanın arkasından bastırarak düzeltme:

Bu uygulamada aracın ezilen kaportasının arkasına girebilen bazı çubuk aparatlar kullanılır ve bu aletlerle kaportadaki göçüğe masaj yapar gibi arkadan dışarıya doğru ittirilerek düzeltilir. Şayet düzeltme sonrası kaportanın dış yüzeyinde pürüzler oluşmuş ise plastik bir kalem ile çekiçlenerek bu pürüzler ortadan kaldırılır ve son olarak yüzeye pasta uygulanarak düzeltilen yüzey temizlenir.

Bu yöntemi uygulayabilmek için aracın hasarlı olan kaportanın arkasında bulunan döşeme ve iç trim malzemelerini sökmek gerekebilir.

2- Vakum yöntemi ile çektirerek düzeltme:

Göçüğün olduğu kaportanın arkasına ulaşma imkanı olmayan durumlarda göçükleri düzeltmek için vakum yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ise göçüğün şekil ve büyüklüğüne göre seçilen yapıştırma aparatı silikonlanarak göçük olan alana yapıştırılır ve yapışan aparat özel bir pense yardımı ile önce birkaç defa esnetilir ve sonrasında istenen düzeltme yapılana kadar çektirilerek göçük düzeltilir. Bu yöntemde de gerekli görüldüğü taktirde dış yüzeyinde oluşacak pürüzler için plastik bir kalem ile çekiçlenerek düzeltilip pasta yardımı ile temizlenebilir.

Bu uygulamada hasarın yeri ve boyutuna göre hasarlı olan kaportanın arkasında bulunan döşeme ve trim malzemelerini genel olarak sökmeden de yapılabilmektedir.

3- Manyetik olarak göçük düzeltme:

Manyetik onarım uygulaması dolu vb. göçük hasarlarının ortadan kaldırılmasında çok etkilidir, bu uygulamada genel olarak iç döşeme ve trim malzemesini sökmeye ihtiyaç duyulmayacağından onarım süresinde diğer uygulamalara göre %80’e varan zaman tasarrufu sağlayan profesyonel bir çalışmadır.

Bu uygulama göçük olan kısımlara verdiği frekans dalgaları sayesinde hasarlı alandaki uzayan sacın boyaya zarar vermeden tekrar toplanmasını sağlayarak birkaç saniye içinde bu alanı onarır. Farklı bir teknoloji olan manyetik işlem yukarıda bahsedilen çubuk ve yapıştırma işlemlerini tamamlar. Bu uygulama göçük olan alandaki uzayan saçın toplanmasının yanı sıra, kaplama malzemelerinin çıkarılması, tavan ve kapı içlerindeki ziftli yapışkan kağıtların zarar vermeden çıkarılmasında kullanılabilmektedir. Manyetik uygulamanın bir diğer özelliği de onarımın uygulanacağı alandaki metalin kalınlık ve özelliğine göre ayar ve programlama yapılabilmesidir.

Manyetik Uygulamanın Avantajları

  • Onarım süresinde %80’e varan zaman tasarrufu
  • Karoser ve iç trim parçalarında sökülmeden işlem yapılabilmesi
  • Onarımın gövde dışından farklı ve çok yönlü olarak yapılabilmesi

 


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Klima Yakıt Sarfiyatını Nasıl Etkiler?

Yarı Otomatik ve Tam Otomatik Vites Nedir?

Dizel Araç Mı Alalım Yoksa Benzinli Araç Mı?

ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Olarak Kullanılır Mı?

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)