Araç alırken benzin veya dizel olarak aynı motor hacmi ve vites tipine (Otomatik-Manuel) sahip araçlar arasında fiyat bakımından ortalama 5-9 bin TL ye varan fiyat farkı olmaktadır. Genel olarak bilinen bilgi, günlük aktif araç kullanılıyorsa dizel, aktif araç kullanılmıyor ise benzinli otomobil seçilmesi gerektiğidir. Bugünkü yazımızda günlük aktif araç kullanımından kasıt nedir bunu rakamlarla ortaya koymaya çalışacağız.

Teknik olarak, bir dizel motorun verimi ortalama %40 iken, benzinli motorun verimi ortalama %30’lardadır. Bu demek oluyor ki aynı yakıtla dizel araçlar kendi sınıfındaki benzinli araçlara kıyasla daha fazla yol gidebiliyor. Ayrıca dizel yakıtın benzinden ucuz olması dizel seçeneğini daha da cazip hale getirebiliyor. Bir de işin psikolojik boyutu var. Araç alırken ilk etapta ödenen büyük farklardan ziyade, günlük kullanımda cebinden çıkan paranın daha az olması istenebiliyor ve böyle düşünüldüğü zaman dizel araç insana çok daha ekonomik gelebiliyor.

Fakat dizel motorlu araç alırken benzinli araca kıyasla daha fazla para ödenmekte ve dizel aracın bakım maliyeti teknolojisi gereği benzinliye göre hem daha yüksek olmakta hem de bakımı daha sık aralıklarla yapılmaktadır. Firma ve marka bazında ortalama benzinli bir motorda periyodik bakımlar 15-20 bin kilometrede iken dizel motorlu bir araçta 10-15 bin kilometreye kadar inebiliyor; böylece bakımları daha sık ve daha maliyetli olabiliyor. İşte burada benzinli veya dizel araçlardan hangisinin bize uygun olup olmadığını anlamak için aracı ne kadar süre ve yıllık ortalama kaç km kullanacağımıza bakmak gerekiyor.

Aynı donanımlara sahip dizel motorlu bir araç için benzinli motora kıyasla ortalama 7 bin TL fiyat farkı ödeyeceğimizi düşünürsek alacağımız dizel aracın bu farkını ne kadar sürede amorti edip avantajlı hale gelmeye başlayacağını kısaca aşağıdaki örnekle hesaplayalım.

Örneğin;

A markasının 1.4 litrelik benzinli manuel şanzımanlı modeli şehir içerisinde 100 km’de 6,8 litre yakıt tüketiyor. Bu aracın km başına yakıt maliyeti (Litre fiyatı X 100 km’de ki yakıt tüketimi) yaklaşık 35 kuruş olurken A markasının benzer motor gücüne sahip dizel versiyonunun km başına yakıt maliyeti 20 kuruş civarında. Yani dizel model, benzinli araca kıyasla her kilometrede 15 kuruş daha az yakıt tüketiyor. Ancak, benzinli modelin satış fiyatı ile dizel model arasında 7 bin TL fark bulunmakta. Benzinli araca kıyasla her kilometrede 15 kuruş yakıt tasarrufu sağlayan dizel araç 7 bin TL’lik fiyat farkını (7000TL/0,15kr) ortalama 46 bin km yol yapıldığında amorti etmiş oluyor. Bu da yıllık 10.000 km yol yapan bir kişi için yaklaşık 4,5 seneden daha fazla sürede amorti edebileceği anlamına geliyor. Yani, araç ne kadar fazla yol kat ederse dizel motor için verilen fiyat farkı o kadar çabuk amorti ediliyor. Ayrıca yıllık yakıt fiyatındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda bu farkını amorti etme süresi de artabilecektir.

Kısacası;

Aracı kaç sene kullanacağınıza bakarak yılda 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapan sürücüler için dizel motor tercih etmesi tavsiye edilebilir.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)