Küresel Servetin 24 Trilyon Dolar*($)’ını Elinde Tutan 15 Kent

*Bu rakam dünyadaki kişisel zenginliğin yaklaşık %11’ine denk gelmektedir.

Hangi şehirler uluslararası düzeyde ekonomik güç merkezleridir? Ve küresel servetin kaçta kaçı bu anahtar kentlerde bulunmaktadır?

Bugünün yazısı daha önce de raporunu incelediğimiz ve el değiştiren global zenginliğin izini sürdüğümüz piyasa araştırma firması New World Wealth (Yeni Dünya Zenginliği)’son incelemelerinden biri hakkında bilgi veriyor ve küresel oyunculara metropoller üzerinden bakmamızı sağlıyor.Milyarder Şehirler

Son araştırmadan elde edilen veriler öne çıkan kentlerde yaşayan bireyler tarafından sahip olunan kişisel zenginliğin toplam miktarını gözler önüne sermekte; tamı tamına 24 Trilyon $! Bu devasa ekonomik gücün belli bir zümre ya da bölge tarafından tek elde toplandığını düşünmek oldukça zor; bu ‘refah’  farklı ülkelere yayılmasının dışında Kuzey Amerika’dan Asya-Pasifik Kıtasına dağılmış durumda.

İlk figürümüz Amerika Kıtası’ndan geliyor.  Amerika Birleşik Devletleri’nden 4 eyalet (New York, San Francisco, Los Angeles) sıralamaya katılırken Kanada’nın Toronto şehri kendine sonlardan yer bulduğu görülüyor. ABD dört eyaletiyle sıralamada en zengin şehirleri bünyesinde bulunduran ülke olarak ilk sırada.

‘B’ harfi İngilizcebir kelime olan  Billion, yani Milyar anlamını ifade ediyor.

1,000 Milyar=1 Trilyon

Ortaya konan araştırma sonucunda en dikkat çeken şeylerden biri en zengin ilk 3 şehrin 3 farklı kıtadan listeye giriyor oluşu. En fazla milyarderi içinde barındıran şehir New York iken onu sırasıyla Londra ve Tokyo takip ediyor.

Bir diğer önemli bilgi sanılanın aksine en zengin şehirlerin Amerika veya Avrupa kıtaları yerine Asya-Pasifik bölgesinde sayıca daha fazla olduğunu görüyor olmamız. Tam 7 büyük(Pekin, Mumbai, Singapur, Sidney, Hong Kong, Şangay ve Tokyo) şehir diğer kentleri geride bırakarak Milyarderler Kenti olmaya adaylar.

Geçmişte ve günümüzde gerek ekonomileri  gerekse yüksek refah düzeyleri ile akıllarda yer edinen Avrupa listede en az şehirle temsil edilen bölge. Buradaki ekonomik güç Londra, Frankfurt ve Paris olmak üzere 3 farklı noktada dengelenmiş halde.

Görsellerdeki şehirleri sıraladığımızda ise karşımıza çıkan tablo aşağıda veriliyor. Listede yer alan şehirlerin kişisel zenginlik verileri tüm mevduatların (mülkiyet, nakit, hisse senetleri vb.) borçtan arındırılmış haliyle sunuluyor. Tüm bunlara ek olarak, hükümet tahvillerinin değerlendirmeye alınmadığını belirtmek gerek.

Kuruluş ayrıca listeye girmeyi çok az farkla kaçıran 8 şehir olduğunun altını çizmiş, bunlar; Houston, Cenova, Osaka, Seul, Şenzen, Melbörn, Zürih ve Dallas.

Şunu açıkça belirtmek gerekir ki, buradaki zenginlik ölçüsü çoğunlukla ekonomik gücü ölçmek için kullanılan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYH)’dan farklı bir kriter. İlgili şehirlerin GSYH verileri kendi ülkeleri resmi sitelerinden edinilebilir.

 

Zenginliğin Geçmişi ve Geleceği

Yine aynı rapora göre son 10 yılda en hızlı servet artış oranına ulaşan şehirler San Francisco, Pekin, Şangay, Mumbai ve Sidney olarak gözlemlenmiş. Aynı zamanda gelecek 10 yıl içinde en yüksek büyüme oranına ulaşacak şehrin Mumbai olması bekleniyor.

İlginç olarak rapor iki önemli Çin şehrini izlenmesi gerekenler olarak diğerlerinden seçip ayırıyor:

Şenzen: 770 Milyar $ servetle şehir Top 15 listesini kıl payı kaçırıyor. Şüphesiz bu zenginliğin altında yatan önemli faktörlerden bazıları şehrin Çin için yüksek teknoloji üretim merkezi olması ve ülkenin ikinci, dünyanın ise sekizinci en büyük borsasına ev sahipliği yapması olarak görülüyor. Önemli akıllı telefon üreticilerinden Huawei de yine bu kentte bulunuyor.

Hangzhou: 425 Milyar $ servetle şehir, şüphesiz listedeki diğer metropollerle istenen düzeyde buluşmuyor. Ancak burası tren yolculuğu ile aslında Şangay’a (2 Trilyon $) sadece 45 dakika uzaklıkta ve Şangay’da çalışan insanların evleri genellikle daha güzel manzaraları olduğu düşünüldüğü için burada bulunuyor. Hangzhou Çin’in zenginlik artışında en hızlı büyüyen şehri ve E-Ticaret devi Alibaba şehri açıkça ‘kendi evi’ olarak nitelendiriyor.

 

Kaynak: http://www.visualcapitalist.com/top-15-cities-globally-hold-24-trillion-wealth