Küresel Çapta El Değiştiren Zenginliğin Son 10 Yılı

Global pazar araştırma şirketi New World Wealth’in son raporuna göre dünya 2017 yılında %12 artış sağlayarak toplamda 215 Trilyon $ kişisel servet büyüklüğüne ulaştı. Bu rakam genel nüfusun zenginliğinin yanı sıra 1 Milyon $ ve üzeri varlığa sahip yaklaşık 15,2 milyon milyonerin, hesaplarında minimum 10 Milyon $ bulunan 584,000 multimilyonerin ve 1 Milyar $ üstünde finansal gücü olan 2,252 milyarderin servetini de temsil ediyor.Kaynak: New World Wealth Raporu 2018

Ancak küresel servetin büyük resmi her zaman durağan değil – aksine bu varlık piyasa performansı, yüksek gelir sahibi kişi ve ailelerin aksiyonları, demografik eğilimler vb birçok faktöre bağlı olarak yer değiştiriyor.

Konuyu detaylı incelemek adına ülkelerin pozisyonlarına ve bu süreç boyunca kazanç ve kayıplarına göz atalım.

En Fazla Servet Kazanan Ülkeler

2007 den 2017’e son çeyrekte yüzde olarak dolar bazında en çok varlık artışı yaşayan ülkeler:


Not: Listeyi gelişmekte olan ülkelerin oluşturmuş şaşırtıcı olmasa gerek.

Yüzde 210 gibi devasa bir oran yakalayan Vietnam yeni yeni gelişen bir üretim merkezi. New World Wealth’in geleceğe yönelik tahminlerine göre özellikle lokal sağlık hizmetleri, üretim ve finansal hizmetler sektörleri tarafından  güçlü olarak desteklenecek olan piyasa önümüzdeki 10 yıl boyunca yaklaşık %200 lük bir büyüme daha gösterecek.

Küçük bir ada ülkesi olan Morityus son 10 yıl boyunca gösterdiği yüzde 195 varlık artışı ile Afrika’nın en parlak başarı hikayelerinden biri olmaya aday. Avantajlı vergi politikaları, güzel sahilleri ve bulunduğu coğrafyada görece daha güvenli bir yer olması sayesinde yüksek gelir grubunu oluşturan aileler ve kişiler buraya birlikte taşınıyorlar.

Top 10 listesinde olmayan iki gelişmiş ülke ise tam anlamıyla sürpriz: Yeni Zelanda ve Avusturalya. İlginç bir şekilde bu iki market yüzde 90 ve 83 servet artışına erişmiş durumda, ki bu oranlar zaten gelişmiş ve refah anlamında sağlam bir temele sahip olan ülkeler açısından incelendiğinde oldukça etkileyici!

En Çok Servet Kaybeden Ülkeler

Amerikan Doları cinsinden en çok servet kaybı yaşayan ülkelerin listesi ise şöyle:

Yakın zamanda Venezuela’da yaşanan kriz varlıklar üzerinde kötü bir etkiye sebep oldu. Güney Amerika’nın en zengin ülkesi son 10 yılda zenginliğinin yüzde 48’ini kaybetti.

Kayda değer bir başka şey ise bu süre boyunca zenginliğinin yitiren birçok ülkenin Avrupa’ya ait olması- sebebi ise 2008 krizi ve onu takip eden kamu borçları krizinin Avrupa’yı sert bir şekilde vurmuş olması. Bu durumun en ağır ve şiddetli kısmını çeken ise 2007-2017  periyodunda refahının %37’sini kaybederek Yunanistan olmuştur.

Ekonomik etki ve beklentilerin yanı sıra siyasi iklimin de fazlasıyla etkilediği refah ve zenginlik, bulunduğu yere güven ve istikrar getirirken terkettiği ülkelerde panik ve endişeye sebep oluyor. Görünen o ki iktisadi ve siyasi sayısız belirsizlik içeren bugünlerde küresel servet daha çok el değiştirecek.

 

Kaynak: http://www.visualcapitalist.com/visualizing-global-shift-wealth-10-years/