Afrika’da tatil anlayışı ilk başlarda benim gibi birçok kişinin de kafasında soru işareti bırakabilir; fakat uçaktan şehre indiğimiz anda soru işaretleri anında hayranlığa dönüşüyor.

Güney Afrika’nın en fazla turist ağırlayan şehri Cape Town, bunu biraz da doğal güzelliklerine borçlu diye düşünüyorum. Cape Town doğal bir tatil anlayışı dışında kültürel etkinlikleri ve lüks alışveriş merkezleri ile aynı anda birçok zevke cevap veren modern bir şehirdir.

Ülkemizde kış ayları yaşarken Cape Town’u ziyaret etmek için en güzel zaman Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarıdır. Bu ülkede penguenler ile denize girmek için en güzel zamanlardır.


Doğal kumsalları, temiz denizi dışında Cape Town’da gezilecek yerleri sıralamaya başlamak gerekirse, güne Masa Dağı’ndan başlanabilir. Bu dağ Güney Afrika için oldukça büyük önem taşımaktadır. 1086 metre yüksekliğinde olan bu dağın en tepesi masa biçiminde düz olduğu için bu ismi aldığı söylenmektedir. Masa Dağı’nın zirvesine teleferikle çıkılıyor ve dağın tepesinden tüm şehri seyretme imkanı bulabiliyorsunuz.

Bir diğer hayran kalınacak bölge ise Ümit Burnu. Ümit Burnu; Afrika kıtasının en uç noktası olan Hint Okyanusu ile Atlas Okyanusunun birleştiği noktasıdır. Burada dalgaları dinledikten sonra gezinize dünyanın en değerli mücevherlerinin çıktığı atölyeleri ile gezinize devam edebilirsiniz.

Gezilecek yerler bu kadar değil, çeşit çeşit balık restoranları ile ünlü liman şehrine inip de balık keyfi yapmadan olmaz. Ardından gezi tekneleri ile Cape Town’un muhteşem koylarını gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca her saat başı kalkan tekneler ile fok adasını ziyaret edebilirsiniz. Adaya özgü kürklü fok balıkları da görülmeye değerdir.

Cape Town’da görmeden dönmeyin diyeceğim yerler arasında büyük akvaryum denizcilik müzesi ve Kirstebosch Gardens gelmektedir. Özellikle Kirstebosch Gardens’da Afrika’ya özgü yüzlerce bitkiyi görme şansı yakalıyorsunuz.

Tabi ki Afrika’ya gitmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Hediyelik eşya satan alışveriş merkezlerinin yanı sıra, pazarlarda yerli halkın yapıp sattığı tahta ürünleri de sıkı bir pazarlık sonucu üçte bir fiyatına alabiliyorsunuz.

Ve Güney Afrika gezimizi birkaç dipnotla tamamlamak istiyorum. Alışveriş esnasında asla Afrika Rand’ı dışında para kabul edilmiyor. Ayrıca yaya gezinizde her an karşınıza babunlar çıkıp elinizdeki yiyeceğinize göz dikebilir. Öte yandan Güney Afrika’da tatilin en güzel yanlarından birisi de ülkeye girişin vizesiz olmasıdır. THY’nin her gün direkt seferleri ile Cap Town’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de kış aylarında güzel bir tatil rotası arıyorsanız Cape Town çok iyi bir seçenek olabilir.

 

 

Şule Aydın Ketenci

14.02.1978 Çorum doğumluyum. İlk-orta-liseyi Bakırköy ‘de okudum, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden sonra Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans yaptım.
Eğitimime yine Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi doktorası ile devam etmekteyim. 2011-2016 arası görevi gereği Basel ve Zürih’te çalıştım, halen bir havayolu firmasında muhasebe yöneticiliği yapmakta olup, evli ve Can adında bir çocuk annesiyim.
Şule Aydın Ketenci

Latest posts by Şule Aydın Ketenci (see all)