İş dünyasında kırmızı okyanus stratejisi ve mavi okyanus stratejisi olmak üzere iki farklı strateji modeli bulunur. Kırmızı okyanus modeli bugünün var olan endüstrileri yani bilinen pazar payıdır. Mavi okyanus ise henüz bilinmeyen yeni pazarlardır.

Mavi Okyanus fikrini anlamak için son 10 yılda dünyayı değiştiren firmaların nasıl büyüdüğünü anlamak gerekir. Apple, Facebook, Tesla gibi firmalar nasıl bu kadar kısa sürede zirveye tırmandı da Nokia, Yahoo gibi devler bu kadar hızlı bir düşüş yaşadı? Bu sorunun cevabı aslında Mavi Okyanus kavramında mevcut; “Geleceğin önde gelen firmaları rakipleriyle mücadele ederek değil, büyüme vakti gelmiş çekişmesiz Pazar alanları yaratarak/keşfederek başarılı olacaktır”. Hızlı yükselişe geçen bu firmaların müşterileri bu firmalardan önce yoktu, dolayısıyla “Mavi Okyanus”ta müşteriler ürünler ile eş zamanlı var oldu ve büyüdü.

Şu sorular ile şöyle bir hafızanızı yoklayın cevabı kolayca bulacaksınız: Apple, Facebook, Twitter, Starbucks kullanıcıları nasıl var oldu? Bu kullanıcılar müşteri mi yoksa fanatik müşteri mi? Peki bu markalar müşterilerini kendilerine nasıl bu denli bağlayabiliyor?

Günümüzde girişimcilik çok değerli. Sizin de bir fikriniz varsa ve bunun bir Mavi Okyanus olup olamayacağını anlamak istiyorsanız, analitik olarak anlamanın en kolay yolu “Mavi Okyanus Strateji Yelkeni/Tuvali” adı verilen grafik metodudur. Bu metotta fikrin mevcut pazarlarda neyi yok ettiği ve neyi yarattığı açıkça görülebilmektedir. Eğer sizin fikriniz de aşağıdaki örnekte olduğu gibi rakiplerin sunduğu hizmetleri sunmak yerine tamamen yeni hizmetler/ürünler sunuyorsa sizin fikriniz de bir Mavi Okyanus’tur.

Cirque Du Soleil örneğinde göreceğiniz üzere mevcut pazarlardaki rakiplerin sunduğu Yıldız Oyuncular, Hayvan Gösterileri, Özel Koltuklar gibi hizmetler sunulmayıp; müşterilerin henüz hiç görmediği Çok Yönlü Prodüksiyonlar, Artistik Dans ve Müzikler, Sirk Konusu/Teması gibi hizmetler sunulmaktadır.

Siz de kendi fikriniz için bu metodu uygulamadan önce Apple, Starbucks gibi markaları bir kez de bu bakış açısıyla incelerseniz bu konudaki görüşünüzü daha da netleştirmiş olacaksınız.

 

*Daha detaylı bilgi için tavsiye: http://www.slideshare.net/cyranoDB/mavi-okyanus-stratejisi-15748273