Doğru aracı bulabilmek için ihtiyaç ve önceliklerimizi doğru belirlemek gerekir. Yani hevesimiz olan aracı mı yoksa ihtiyacımız olanı mı alacağız bunu belirlemek gerekir. Örneğin asıl ihtiyacınız olan 7 kişilik bir van iken bunun yerine hevesiniz olan iki kişilik üstü açık bir araç alıp iş işten geçtikten sonra bunu fark etmemek için en baştan ihtiyaçları doğru belirlemek önem arz ediyor.  O yüzden bu yazımızda sıfır veya ikinci el araç alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.


Bunu belirlerken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır:

 1. Sıfır araç mı, İkinci el araç mı: Gerçekten sıfır araç almaya ihtiyacınız var mı bunu belirlemek gerekir; çünkü genel olarak yeni araba, ilk yaşında çok değer kaybeder. Bir yaşında bir araba aldığınızda bu değer kaybı minimuma düşer ve modeline göre bir veya dört sene daha, garanti kapsamı içinde bir araca sahip olmuş olursunuz.
 2. Araç içi genişlik: Arka koltukları çok sık kullanır mısınız, yoksa sık kullanmanın ötesinde beş kişilik bir araba bile size dar mı gelir? Bu ihtiyaca göre aracın koltuk sayısına ve koltuklar arası genişliğe karar verebilirsiniz.
 3. Bagaj hacmi: Büyük bagaja her zaman ihtiyacınız var mı? Yoksa bagaj sadece yıllık tatillerde veya istisna olarak haftada bir kere mi gerekiyor? Bagaj ihtiyacınıza göre Sedan, Hatchback, Coupe modeline karar verebilirsiniz.
 4. Nasıl bir trafikte kullanacaksınız: En sık kullanılacak güzergah veya bölge olarak düşünecek olursak şehir içinde kısa mesafeler mi, yoksa otoyolda uzun seyahatler mi yapıyorsunuz? Şayet sık kullanım otoyol ise, daha güçlü ve konforlu bir araba seçmek daha doğru olacaktır.
 5. Performans ne kadar önemli: Motor hacmi 1.4 litre olması yeterli mi yoksa, yoksa en az 2.0 litre mi gerekir? Bunu belirlerken taşınacak yolcu veya yük kapasitesini göz önünde bulundurmak daha doğru olacaktır.
 6. Benzin mi, dizel mi: Alacağınız aracın benzinli veya dizel olması bizi maddi olarak ne derece etkiler bunun yorum ve matematiksel hesabını Dizel Araç Mı Alalım Yoksa Benzinli Araç Mı? başlıklı yazımızda detaylı olarak açıklamıştık, kontrol edebilirsiniz.
 7. Güvenlik sizin için ne kadar önemli: Şayet güvenlik sizin için önemli ise almayı düşündüğünüz aracın airbag (hava yastığı) ve Euro Ncap çarpışma testlerini izleyip sonuçları gözden geçirmekte fayda vardır.
 8. Test Sürüşü: Almaya karar verdiğiniz araçta mutlaka test sürüşü yapın. Hafta içi, trafiğin daha az olduğu saat ve yolları tercih edin ve mümkün oldukça farklı yollarda kullanın.

İkinci el alırken kontrol edilecekler:

 1. Lastiklerin kontrolü: Lastiklerin diş ve yanaklarının kontrolü yapıldığında lastikte asimetrik bir aşınma görülürse bu durum aracın ön takımlar dediğimiz parçalarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.
 2. Direksiyonun kontrolü: Dönüşlerde direksiyonu bir tarafa çevirip dönüşü tamamladığımızda direksiyonu hafif serbest bıraktığımızda direksiyon kolay ve akıcı bir şekilde kendisini toplamalı ve bu esnada rahatsız edici bir takılma, titreşim ve/veya ses olmamalı.
 3. Viteslerin kontrolü: Özellikle manuel vites araçlarda debriyaj pedalına tam basılı iken vites geçişlerinde, zorlanma veya ses gelmemeli.
 4. Egzoz dumanının rengi: Gaza basıldığında egzozdan maviyi andıran renkte çokça yoğun bir duman çıkıyorsa, motorun iç parçalarında aşınmanın işaretçisi olabilir.
 5. Kaportanın kontrolü: Kaporta veya kaputu açtığınızda pul pul dökülen bir boya varsa, parçanın daha önce boyandığının yani geçmişte yapılmış bir kazanın habercisi olabilir.
 6. Aracın kilometresinin kontrolü: Aracın içi ile kilometresi birbirine uyuyor mu, kontrol edilmeli. Örnegin düşük kilometrede bir arabanın koltuk döşemesi ve/veya yayları aşınmış, gaz, fren, debriyaj pedalları vites topuzu erimiş olmamalı. Aksi taktirde aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.
 7. Kapıların kontrolü: Kapılar kolay açılıp kapanmalı, kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya yerine tam oturmuyorsa, geçmişte aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca kapı lastiğinde boya lekeleri olmamalı.
 8. Elektrik tertibatının kontrolü: Araçtaki elektrik sisteminin tamamı çalışıyor mu kontrol edilmeli; örneğin camlar, havalandırma, klima, açılır tavan vs.

Kış öncesi hazırlık:

 1. Motor suyuna antifiriz eklenmeli: Aracın motor soğutma suyuna üretici firmanın uygun gördüğü ölçüde kullanılacak antifiriz motor ve radyatöre gelecek zararın önüne geçerek, olası zararları minimuma indirecektir.
 2. Sileceklerin kontrolü: Silecek suyunun dolu ve antifrizli olmasına dikkat edilmeli.
 3. Akü kontrolü: Soğuk havalarda aracın kolay çalışması, camdaki buğu ve buzu önlemek için kullandığınız rezistans, arabanın aküsünden daha fazla akım çekeceğinden akü kontrol ettirilmeli.
 4. Kışın klima kullanımı: Aracınızın klimasını haftada en az bir defa çalıştırın. Böylece sistemdeki parçaların hareket ederek yağlanmasını ve pislik oluşumunu engellenmiş olursunuz. Aksi taktirde yazdan yaza kullanılan klima daha çok sorun çıkartabilir.
 5. Genel Kontrol: Aracınızdaki sıvı seviyelerini, lastik basınçlarını düzenli kontrol etmeniz beklenmedik sürprizlerle karşılaşarak yolda kalma ihtimalinizi en aza indirecektir.

 


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Bizim ve Aracımızın Ömrünü Uzatacak 5 Hareket

Klima Yakıt Sarfiyatını Nasıl Etkiler?

Yarı Otomatik ve Tam Otomatik Vites Nedir?

Dizel Araç Mı Alalım Yoksa Benzinli Araç Mı?

ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Olarak Kullanılır Mı?

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)