Bizi hayata bağlayan şeyler nelerdir? Veya bizi insanlara bağlayan şeyler nelerdir?  Bize bağlı insanlara karşı biz yeterince bağlı mıyız? Düşündünüz mü? Kendi kendinize verdiğiniz cevaplar neler oldu mesela?

Okumakta geç kaldığım bir romanı bitirdim geçen ay. Duymayan çok az kişi vardır diye düşünüyorum. ‘Uçurtma Avcısı’, Afganistan doğumlu Halit Hüseyni’nin ilk romanı. 2003 yılında yayınlanmış ve çok satanlar listesinde zirvede olmuş bir kitap. Çok sevdiğim bir yakınımın tavsiyesi üzerine ve uzun zamandır okuma performansımı beğenmediğim bir süreçte tanışmış olduğum ama neredeyse yarısını bir günde bitirdiğim bir kitap. Farklı konusu ve içeriğiyle duygudan duyguya koşturdu beni. Ama sanırım en yoğun olan duyguysa hüzündü, burukluktu. Gözyaşlarımı tutamadığım zamanlar da olmadı değil. Okuyucu yorumlarına baktığımda da çoğu okuyucu aynı duygu durumunu yaşamış benimle.

Her kitap illa ki bizi bir yerlere götürüyor. Bazen hayatımızı gözden geçirip sorgulamamıza, insan ilişkilerimize göz atmamıza yarıyor, bazen ise hayal dünyası olarak hiç ulaşamayacağımız yerlere, dünyalara dalmamıza. İşte bu kitap da gerçekten bazı duygu durumlarını yaşatırken aynı zamanda da baya uzun bir süre insan ilişkilerini düşündürdü bana. Sevdiğimiz dediğimiz insanlara karşı sevgi harici hangi duyguları yaşadığımı. Onlara her zaman dürüst olup olmadığımı, fedakârlığın hangi boyutta olduğunu…

Hayatımızda olan, karşımıza çıkan veya çıkacak olan insanlarla karşılaşmalarımın tesadüf olduğuna aslında çok inanmam. Karşılaştıysak mutlaka birbirimizden öğreneceğimiz iyi veya kötü bir şeyler vardır. Özellikle uzun süreli iletişimlerde, birbirimizi tanıma fırsatı bulduğumuz kişilerle yaşadığımız bazı süreçler oluyor. Küçükken masumca olan durumlar (özellikle olumsuz durumlar), yaşananlar yetişkinlik sürecinde deli gibi artıyor ve canımızı yakıyor. Beş dakikada küsüp sonra barışmalar, belki bir ömür boyu birbirinin yüzüne bakmamalara bırakabiliyor. Küçükkenki dostlukların, arkadaşlıkların, sırdaşlıkların yerini yaşananları hiçe saymalara da mesela.

Aramızda kaç kişinin küçük yaştan elinde kalan dostlukları vardır? Birlikte büyüdüğü, aynı yemeği paylaştığı veya birlikte aç kaldığı, sırlar sakladığı, aynı kıyafeti giydiği ve bir ömür dostluğa söz verdiği and içtiği…