Sıcak yaz mevsimlerinde sürücülerin en büyük yardımcısı olarak klima sistemleri öne çıkıyor. Ancak bazı sürücüler, klima sisteminin yakıt sarfiyatını aşırı şekilde yükselttiğini düşünerek cam veya klimayı açmak arasında kararsız kalabiliyor. Tabi ki klimanın yakıt sarfiyatına etkisi var fakat bunun aracın hızına, dış sıcaklığa, kullandığımız aracın tipi ve motor gücüne göre değişeceği unutulmamalıdır.

Ayrıca klima kullanımında en sık yapılan hatalardan birisi, uzun süre güneş altında kalmış bir araca binildiğinde direk klimayı açıp yola çıkmaktır. Bu durum motoru yoracağı gibi yakıt tüketimini de ciddi oranda yükseltir. Böyle bir durumda öncelikle aracın camları tamamen açılıp klimayı iç dolaşım konumuna çalıştırarak yola çıkılmalıdır. Böylece araç içerisine girecek taze hava ile araç içerisindeki sıcak hava yer değiştireceğinden motor ve klimayı gereksiz yükten kurtarmış oluruz.

 


Yakıt sarfiyatında önemli olan bir diğer husus da klima sisteminin otomatik veya manuel olmasıdır. Çünkü otomatik klimanın manuel klima sistemine kıyasla sağladığı en büyük avantaj sabit bir sıcaklığa ayarlanabiliyor olmasıdır. Kullanıcılar alışkanlıktan veya unutkanlık sebebi ile manuel klima sistemlerini uzun süre tam güç çalıştırabiliyor. Ancak otomatik klimada istenen sıcak sağladığında klima çalışma devrini düşürerek motora binecek yükü azalttığı gibi yakıt sarfiyatını minimum seviyeye indirmekte ve bu durum otomatik klimayı daha ekonomik kılmaktadır.

Klimanın yakıta olan etkisine bir örnek verecek olursak, örneğin aracımızla ortalama 70 km veya üzerindeki bir hızla ilerlerken klimayı açtığımızda motora binecek yük ile aracın camını açtığımızda aracın içerisine dolan hava sebebi ile motora binecek yükü kıyaslayacak olursak klima kullanmanın cam açmaya göre daha ekonomik olduğu söylenebilir. Çünkü hızımızın 70 km ve üzerinde olduğu durumlarda klima yakıt sarfiyatını %10 civarında yükseltirken cam açmak yaklaşık %20 ve üzeri yükseltmektedir. Cam açmak yakıt sarfiyatını artıracağı gibi aracın aerodinamiğini etkileyip sürüş kalitesini de düşürecektir. Fakat 70 km altında hızlarda özellikle dur kalkın sık olduğu yoğun şehir trafiğinde klima kullanmak yerine cam açmak daha ekonomik olacaktır. Dur kalkın yoğun olduğu trafiklerde klima yakıt sarfiyatını ortalama %20 ve üzeri etkilemektedir.

Klima sistemindeki polen filtresinin eskimesi veya toz ile dolması durumunda rahat hava sirkülasyonu yapamayacaktır. Bu nedenle polen filtresinin belirli aralıklarla düzgün bir şekilde temizlenmesi veya değiştirilmesi şarttır. Aksi taktirde kirli ve eskimiş filtre, klimadaki verimi düşüreceği gibi yakıt sarfiyatını da artıracaktır. Diğer bir husus kış mevsimi sebebi ile uzun süre çalıştırılmayan klima sisteminde beklenmedik sorunlar yaşanmaması adına kış aylarında belirli aralıklarla klima sistemini 10 dakika kadar çalıştırmak sistemin verimliliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü uzun süre çalıştırılmayan ve bakımsız bir klima sisteminin verimi düşeceği gibi yakıt tüketimini %5-10 arasında etkileyebilir.

 

Sonuç olarak klima doğru zamanda ve doğru şekilde kullanıldığı taktirde yakıt sarfiyatını düşündüğü gibi ciddi oranda etkilememektedir. Dizel bir araç için 100 km’de 1-1.5 litre, Benzinli bir araç için 1.0 -2,0 litre artırmaktadır.

 


İlginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer yazılar:

Yarı Otomatik ve Tam Otomatik Vites Nedir?

Dizel Araç Mı Alalım Yoksa Benzinli Araç Mı?

ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Olarak Kullanılır Mı?

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)