Bilindiği üzere 1 Haziran Cumartesi günü tüm 8. Sınıf öğrenci, veli ve öğretmenlerin beklediği Merkezi Yerleştirme Sınavı gerçekleşecek ve 8. Sınıf öğrencileri için ortaokul dönemi sona erecek. Derslerine giren tüm öğretmenler gibi biz rehberlik servisleri tüm yıl boyunca, bilgilendirme seminerleri, lise gezileri gibi çeşitli çalışma ve etkinliklerle öğrencilerimizin sınava hazırlık sürecine destek olmaya çalıştık. Umarız herkes bu hummalı çalışmanın karşılığını alır. Öğrencilerimiz hedefledikleri ve hayalini kurdukları okullarına yerleşme şansına sahip olurlar.

Tüm bu dileklerin ardından yaklaşmakta olan sınav ile ilgili birkaç önemli hatırlatmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına giriş sınavı ile ilgili kılavuzu Nisan ayında yayınladı, başvurular gerçekleşti, giriş belgeleri yayınlandı. Bu kılavuza göre, sınav 2 oturum şeklinde uygulanacak ve ilk oturum olan Sözel bölüm Türkiye saati ile 9:30 da, Sayısal bölüm olan ikinci oturum ise 11:30 da başlayacaktır. Sonuçların kılavuza göre 24 Haziranda açıklanması bekleniyor. Temmuz ayı içerisinde de tercih ve yerleştirme işlemleri gerçekleşecek.

Peki, sınava iki gün kala öğrenci ve veliler olarak nelere dikkat etmeliyiz?

 • Adayın sınava gireceği okul binasının yeri ve ulaşımı mutlaka öğrenilmeli, önceden görmek için fırsat oluşturulmalıdır.
 • Sınav sabahı en geç saat 09.00’da sınava girilecek okulda hazır bulunulmalıdır.
 • Okul idaresi tarafından verilen fotoğraflı ‘Sınav Giriş Belgesi’ mutlaka yanlarında olmalıdır.
 • Sınav giriş belgesi yanında geçerli kimlik belgesi (C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) de olmalıdır.
 • Adaylar yanlarında en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
 • Sınava öğrenciler çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, broş vb. eşyalarla giremeyeceklerdir.
 • Sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe su getirebileceklerdir.
 • Sınav başladıktan 15 dakika sonra hiçbir öğrenci sınava alınmayacaktır.
 • Her sorunun 4 seçeneği olacak bu seçeneklerden 1 tanesi doğru olacaktır.
 • Sınavda 3 doğru 1 yanlışı götürecektir.
 • Sınav öncesinde salon görevlileri tarafından okunacak kurallara ve uyarılara dikkatli bir şekilde uyulması gerekmektedir.

Ayrıca sınavdan önceki akşam yeterli uyku uyunması, sabah tok olarak girilmesi sınav sürecinin verimi açısından önemli görülmektedir.

Başarılar Dileriz.

 


İlginiz Çekebilecek Diğer Yazılar:

Çocuklara Sosyal Sorumluluk Bilinci Kazandırmanın Önemi

Ergenler Üzerinde Kıskançlık Duygusunun Etkisi

İletişimde Miyiz?