Komedi ve macera filmlerinden hoşlanan hemen herkes ‘Müzede Bir Gece’ filmini bilir, ama çoğumuz filmin çıkış noktasının bir çocuk kitabı olduğundan habersizdir. Çizer ve yapımcı Milan Trenc, bir öğleden sonra müze ziyareti yaparken sergilenen eserlerin oldukça gerçekçi göründüğünü farkeder ve bundan fazlasıyla etkilenir. Gözlemlerinin ardından sorular ardı ardına gelir: Gündüzleri bu denli sakin olan ortam acaba geceleri ne hallere bürünmektedir? Karanlıkta bu tarihi ve gizemli kapalı kapılar ardında neler yaşanmaktadır ve müzenin gece bekçileri vakitlerini nasıl öldürmektedir? Akşamüstü olması ve güneşin batışı müzede izlemesi zevkli gölge oyunlarına sebep olur ve Trenc’in aklına bir fikir düşer; paralel dünyalar arasında geceleri hayat bulan heykellerin maceralarını bir bekçinin gözünden anlatan müzede bir gece hikayesi! Sanatçının çizimleri ile renklenen çocuk kitabı 1993 yılında basılır ve ardından 2006 yılında Hollywood’da sinemaya uyarlanır. Ben Stiller’ın gece bekçisi Larry, Robin Williams’ın Amerika’nın eski başkanlarından Teddy Roosevelt ve Patrick Gallagher’ın Attila Hun heykellerini canlandırdıkları ve bu karakterlere eşlik eden daha birçok ünlü isimle birlikte film büyük bir başarı elde eder ve devam filmleri çekilir.

Müzeler içinde bulundurdukları eserlerle geçmiş ve bugünü buluşturan mistik mekanlardır. Özel işletmelere ait olanların yanı sıra ülkemizdekilerin çoğu devlet kurumudur ve belirli mesai saatleri içinde açıktır. Gündüzleri bu mekanları keşfedebilirken akşamları gezme şansınız maalesef yoktur. Peki yılda bir defa olmak üzere belli müzeleri mesai saatleri dışında, hem de ücretsiz olarak gezebileceğinizi söylesem ne derdiniz? Nasıl mı? 🙂

Bu yazımda o müzelerden öne çıkanları ve bu fırsatın detaylarını paylaşacağım:

1. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi


Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir.

 

 

 

2. Etnografya Müzesi


Anadolu Türk kültürünün yüzlerce yıllık mirası.. 1930 yılından beri faaliyet gösteren Etnografya Müzesi’nde, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden günümüze kadar devam eden örnekleri sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı 1953’de Anıtkabir’e nakline değin burada kaldı. Bu kısım halen Atatürk’ün anısına hürmeten sembolik bir kabir şeklinde korunmaktadır.

 

 

 

3. Eti Arkeoloji Müzesi


Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor. Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunuyor. Bu eserlerin sadece 2.000’i sergilenmekte. Kalan 20.500 eser ise depoda tutuluyor.

 

 

 

 

4. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300’de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ”köprü”, ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı. Müze gerek mimarisi, gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen yapılarındandır. İki bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanıyla eksilen parçaları, lazer sistemiyle görüntü olarak tamamlanmaktadır. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır.

 

 

 

 

5. Hatay Arkeoloji Müzesi


Hatay Arkeoloji Müzesi ya da Antakya Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. 28 Aralık 2014 itibarıyla dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müzedir.

 

 

 

 

6. İstanbul Arkeoloji Müzeleri


Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye’nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

 

 

7. İstanbul Ayasofya Müzesi


En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya; sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilmektedir. Bu yapı daha 6.yy’da Doğu Romalı Philon tarafından da, dünyanın 8.incisi harikası olarak nitelendirilmiştir. Bugünkü Ayasofya aynı yerde fakat öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan üçüncü yapıdır.

 

 

 

 

8. İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi


Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan, Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir.

 

 

 

9. Konya Mevlana Müzesi


Ne olursan ol gel.. Mevlana Celalettin Rumi’nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana’nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan yapıda en ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli el yazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre.

 

 

10. Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi


Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği müze, 34.000 metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

 

Yılda bir kez yakalayabileceğiniz bu şansın detayları

Türkiye’ de her yıl  18-24 Mayıs tarihleri arasında  Müzeler Haftası kutlanmaktadır; bu haftada ülkemizin kültür varlıkları tanıtılır, eski eserlerin korunması ve  gereği anlatılır. 18 Mayıs; Uluslararası Müzeler Konseyi  tarafından ‘’ Uluslararası Müzeler Günü’’ olarak kabul edilmiş olup UNESCO tarafından da tüm Dünya’da 18 Mayıs günü ‘’ Müzeler günü’ ilan edilmiştir. Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM’un himayelerinde gerçekleşecek olan “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında 18 Mayıs 2017 Perşembe günü Bakanlığımıza bağlı aşağıda isimleri belirtilen (36 Müze) müzeler kapanış saatinden itibaren saat 23:00’e kadar ücretsiz olarak ziyarete olup isteyenlerce ziyaret edilebilecektir. Kendi ‘Müzede Bir Gece’ hikayenizi yaşayabileceğiniz bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm. Kim bilir, belki de bir sonraki film sizin hikayeniz olur 🙂

 

*Ücretsiz gezebileceğiniz müzeler listesine ilgili linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,178901/18-mayis-2017-avrupa-muzeler-gecesi-etkinligi.html