Hayatta birçok şeyi hazır bulursun; adın, ailen, boyun, göz rengin, zekân, aklın, kardeşlerin, maddi varlığın, nerde doğduğun, dinin aklımıza gelmeyen birçok şey daha…

Bazılarını beğenirsin bazılarını beğenmezsin, beğendiklerine şükreder, beğenmediklerini eleştirirsin. Mesela ben hiç adımı sevmedim veya abim olmasaydı keşke ablam olsaydı dediğim çok olmuştur. Şükrettiğim de pek çok şey var hazır bulduklarım arasında; gülen yüzüm, hayata pozitif bakış açım.

Çoğu zaman ise seçimlerinden ibarettir hayat, neyi neden niçin seçtiğinin çoğu zaman farkında bile değilsindir. Eşini, işini, yaşayacağın şehri, arkadaşlarını seçersin. Yaşamdan beklediklerine göre hayat yoluna devam etmeye çalışırsın.

Seçimlerini yaparken içgüdülerine mi uyuyorsun yoksa mantıksal verileri analiz mi ediyorsun veya duygularına kapılarak mı yoksa düşüncelerine göre mi seçimler yapıyorsun? Kalbinin sesine mi yoksa beyninin sesine mi kulak veriyorsun? Her seçim bir kaybediş, vazgeçiş ise nelerden neden vazgeçiyorsun?


Düşündüğüm ve düşünmenizi istediğim ana nokta ise hayatta seçimlerimiz mi yoksa hazır bulduklarımız mı bizi daha çok şekillendiriyor. Ben seçimlerin hazır bulunan durumlardan daha önemli olduğu kanısındayım. Hayatını doğru, dürüst, samimi ve pozitif olarak yaşamanın senin elinde olduğuna inanırım.

Büyüdükçe öğrendim ki seçimlerinizi yaparken bireyin kendisinin içinde değerlerini barındıran kriterlerinin olması gerekirmiş. Mutlu olmak ya da yaşamaktan zevk almak için seçimler yapılamazmış. Bu kriterleri oluşturmak için de değer yargılarına sahip olman gerekiyormuş ve bu değer yargıları seni insan olmaya doğru götürüyormuş. Kendini sevmen kendine değer vermen ancak böyle mümkünmüş. Kendinle barışmayan insan huzuru bulamazmış.

80 sene yaşayacağımızı düşünürsek bunun 15 senesi çocukluk, 10 senesi yaşlılıkla geçse kalan 55 seneyi nasıl ve nerde ne amaçla tükettiğimizin ne kadar önemli olduğunu 50 yaşında anlamış bir kadın olarak, sizi bu konuda uyarmak istedim. Hayatınız hafife alınamayacak kadar değerli.

Yaşamınızda neyi neden seçtiğinize dikkat edin, hayatınız elbet nihayet bulacaksa bir gün bir yerde ve bir nedenle, insan olarak mı ölmek istiyorsunuz yoksa sadece bir canlı olarak yaşamayı deneyimlemiş olarak mı? Bu sizin seçimlerinize bağlı olacaktır. İrade kavramı üzerine de tabi ki düşünmek lazım.

İnsan olmanın erdemi sana göre doğruyu bulmak değil, ötekiler için de doğruyu bulmaktır.

İnsan olmak sadece kendini kurtarmak değil, sevdiklerini de kurtarabilmektir.

İnsan olmak komplekslerinden, ihtiyaçlarından, isteklerinden ne kadar kimin için vazgeçebildiğindir.

İnsan olmak sabredebilmektir. Kaderine ve kaderinin getirdiklerine sahip çıkmaktır.

Gerisi nasiptir. Nasip…