Bugünkü yazımızda aracımıza seçeceğimiz jantta nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu işleyeceğiz.

Aracın görselliğini artırmak amacı ile kullanılan ürünlerin başında jant gelir. Doğru jant seçimi ise aracın görselliğinin yanı sıra performans, sürüş konforu ve sürüş ekonomisi gibi faktörleri de etkilemektedir. Jant hayati önem taşıyan bir güvenlik parçası olması sebebi ile aracınıza ek işlem yapılmadan monte edilebiliyor olmalı. Ayrıca aldığınız jantın aracınızın ağırlığını taşıyabilir olması gerekir. Bu özelliği gösteren tabloya aplikasyon tablosu denir. Bu tablo üzerinden aracınıza uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

Peki bu jantlar hangi malzemelerden yapılır?

Sac jant; Çelik sac malzemeden iki parçanın soğuk işlenmesi ve kaynakla birleştirilmesi ile üretilir. Görsellik kazandırmak için ön yüzeyini kapatan plastik jant kapakları kullanılır.

Alüminyum alaşım jant; Ülkemizde genellikle çelik jant olarak adlandırılır. Malzeme olarak %90 alüminyum %10 silisyum karışımdır.

Magnezyum alaşım jantlar; Yüksek maliyeti nedeni ile pistlerde kullanılan özel performans araçlarında kullanılır. (Formula 1 vb. araçlarda kullanılmakta)

Kompozit jantlar; Karbon fiber ve polimer kompozitli, yapısı sebebi ile dayanımı yüksek ve oldukça hafif jantlardır. Zor üretim koşulları sebebiyle maliyeti yüksek olması sebebi ile üretim adetleri çok düşüktür.

Aracımıza görsellik, performans, sürüş konforu vs. katarken standartların dışına çıkmamaya dikkat etmeliyiz, yani tavsiye edilen değerden daha büyük jant kullanılmamalıdır. Her zaman için aracınıza uygun çap ve genişlikte jant alınmalıdır. Genel olarak orjinal jant ölçülerinin çap ve genişliğini 2″ den fazla büyütülmemesi tavsiye edilir.

Jant çapını ve genişliğini tavsiye edilen standartlar içinde büyütmenin olumlu etkileri;

  1. Takılacak yeni lastiğin yanak mesafesi daralacağından sürüş tepkisi hassaslaşır.
  2. Yine lastiğin yanak mesafesindeki azalmadan virajlarda araç daha az yatacaktır.
  3. Aracın görselliği değişir.
  4. Yol tutuşu artar.

Jant çapını ve genişliğini tavsiye edilenden fazla büyütmenin olumsuz etkileri;

  1. Sürüş konforu düşecektir.
  2. Lastik taban genişliğinin artması durumunda direksiyonda ağırlaşma başlar.
  3. Lastik taban genişliğinin artması durumunda araç dönüş çapı büyür.
  4. Debriyaj sisteminin ömrünü ve yakıt tüketimine olumsuz etkileri olabilir
  5. Lastiklerin yanak kalınlığı inceleceğinden jantın darbe alma ve eğilme riski artacaktır.

Birkaç küçük tavsiye…

Kaliteli, mümkünse orjinal bijon/somunları kullanınız. Krom görünümlü parlak bijonların üzerlerindeki kaplama nedeniyle gevşemeler olabilir. Alacağınız jantın yüzeyinde delik gibi görünen döküm boşlukları olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bijon ya da somunların janta oturduğu yüzeyde boya olmamalı aksi taktirde gevşemeye neden olabilir.

 


Pert Araç Alınır Mı?

Aracınız Kışa Hazır Mı?

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)