Gerek ekonomik nedenler gerekse farklı sebeplerden dolayı pert araç alma durumunda kalabiliyoruz. Peki “pert araç alınır mı?”. Eğer böyle bir araç alıyorsak neler dikkat etmemiz gerekir? Bugünkü yazımızda bu konuya yer verdik.

Öncelikle alacağımız araçtan beklentimiz nedir (güvenlik, konfor, ucuz maliye vs.) ve pert olmuş bir araç bu beklentimizi ne kadar karşılıyor, bunu bilmek gerekiyor. Sonrasında aracın neden pert edildiğini hasarın boyutunun ne olduğunu bilmekte de fayda var. Çünkü pert olan her araç kağıt gibi ezilmiş, şase dediğimiz ana gövde eğilmiş veya bütün kaporta hasar görmüş anlamına gelmemektedir. Örneğin, yoğun yağış sebebi ile sel’de kalan bir aracın hem araç içine hem de motoruna su girmesi sonucu araç pert olabilir veya motorun en alt kısmında bulunan yağ deposunun sert bir cisme çarpması sonucu yağsız kalan motor ve vites kutusu ciddi zarar görüp hasar maliyetinin yüksekliği sebebi ile araç yine pert edilmiş olabilir veya üçüncü bir ihtimal ciddi bir kaza sonucu hem aracın ana gövdesi dediğimiz şasesin hem de kaportasındaki  hasar soncu araç yine pert olabiliyor.Yukarıdaki üç farklı pert örneğinin kendisine göre eksileri ve riskleri var. Şimdi bu risklerden kısaca bahsederek bizim için hangi aracın daha uygun olduğuna karar verebiliriz.

  • Sel hasarı sonucu pert olmuşsa;

Sel sonucu hasarlanan bir araçta ileriye dönük soket ve elektrik bağlantı noktalarında, motor tesisatında oksitlenme ve kireçlenme olabiliyor. Bunun olmaması için özel temizleyici sprey ve temizleme yöntemleri ile detaylı olarak ciddi bir temizlik yapılmalı. Ayrıca gerekirse bazı parçalar değişmelidir. Bu sebepten sel hasarına maruz kalmış aracın nerede ne şekilde temizlendiği önemlidir ve bu temizliğin layığı ile yapılıp yapılmadığını anlayacak bir elektrik ustasına göstermekte fayda var. Aksi taktirde araçta ileriye dönük ciddi elektriksel sorunlar yaşanabilir.

  • Alttan hasar (Motor ve vites kutusu) sonucu pert olmuşsa;

Motorun alttan aldığı hasar sonucu gerek yağ deposu (Karter) gerekse vites kutusu ciddi zarar görebiliyor. Bu tarz hasarlarda onarım yapılırken şüphe bırakmayacak şekilde revizyon, rektefiye ve parça değişimi yapılıp yapılmadığından ve bunu yapan serviste hangi teknoloji ile hangi parçaların kullanıldığını bilmek veya bu durumu anlayacak bir ustaya göstermek gerekir. Aksi taktirde ileriye dönük vites geçişlerinde sorun olabilir, motorun yağ yakması sonucu tekrardan ciddi motor arızaları yaşanabilir.

  • Kaporta gövde hasarı sonucu pert olmuşsa;

Bu durum ciddi bir kaza sonucu şase dediğimiz ana gövde ve kaportanın ağır hasar görmesi sonucu aracın pert olmasıdır. Böyle bir araçta şasede düzeltme yapmak gerekebilir, şayet şasede (ana gövde) düzeltme yapılmış ise hangi şartlar ve teknolojide yapıldığını bilmekte fayda var. Aksi taktirde layığı ile yapılmamış onarımda belirli hızlarda araçta titreme olup aracın yol tutuşunu bozacağından kaza riskini artıracaktır.

Yukarıdaki paylaşmış olduğumuz örneklerde bazı hasar türleri kimilerine göre masum bir hasar gibi gelebilir. Bu örnekler, pert araca özendirmek için değil tam aksine hangi hasar türünde ne gibi riskler aldığımızı göstermek için verilmiştir. Sonuç olarak her durumda pert olmuş yani riskli bir araç alıyorsunuz.

Duran Çevik

Lise eğitimini İstanbul Bağcılar E.M.Lisesi Motor bölümünde, Lisans eğitimini Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenligi bölümünde tamamladım. Farklı otomotiv şirketlerinde Garanti, Arıza tespit ve Hasar tespit bölümlerinde çalışıp farklı eğitim kurumlarında eğitmen olarak görev aldım. Mevcutta hasarlı araçların hasar tespitİ ve dosyalarının incelenmesi ile oto hasar işlemine bakan bölge eksperlerinin denetim ve kontrolünü yürütmekteyim.
Duran Çevik

Latest posts by Duran Çevik (see all)