1. Öğrenim Belgesi (LA) ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Öğrenim belgesinde gittiğiniz kurumda alacağınız dersler ve döndüğünüzde kendi okulunuzda karşılığı olarak sayılacak dersler yer alır. Bu belgede önemli olan her dönem için en az 30’ar ECTS kredilik (2 dönem gidenler için 60 ECTS) ders yazılmış olmasıdır. Avrupa’da dersler ECTS sistemine göre kredilendirildiği için bizim kredi sisteminden haliyle farklı oluyor. Dersleri seçerken karşı kurumun ders planlarında alınacak derslerin ECTS karşılıklarına bakılıp minimum gereken kredi sayısı tutturulmaya çalışılmalı.

Öğrenim belgesine yazılacak derslere de dikkat edilmeli. Yazılan herhangi bir ders orda alınsın veya alınmasın dönüşte belgede yazan tüm dersler transkriptinize işlenir. Almadığınız takdirde FF olarak tabi. Şu bir gerçek ki henüz karşı okula gitmeden, oradaki sistemi henüz tanımamışken bu şekilde ders seçmeye çalışmak çok mantıklı görünmüyor. Fakat bu düşünülerek bir kolaylık sağlanıyor. Karşı kuruma gidildikten sonra 7 hafta içinde öğrenim belgesinde değişiklik yapma imkanı tanınıyor. Bunun için kendi okulunuzda ders seçimi ile ilgilenen hocayla iletişime geçmeniz gerekiyor. Şunu da belirtmeliyim ki tüm bu evrak işleri, ders seçimleri gibi işlerle ilgili gittiğiniz üniversitede hiç zorluk çıkarılmaz ve her sorununuzu çözersiniz. Erasmus öğrencilerine çok yardımcı oluyorlar. Esas ikna etmek zorunda olduğunuz ve sorun yaşayacağınız taraf kendi okulunuzdaki görevli ve hocalar olacak. Bu nedenle ilgili kişilerle tersleşmek yerine onların suyuna gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Aksi halde başınızı ağrıtabilirler ve erasmusunuz rezil olabilir.

2. Almanya’da B1 seviyesinde Almanca bilgisi ders geçmek için yeterli mi?

B1 seviyesi Almanya’da Erasmus yapmak için yeterli bir seviye olarak görülür. Çoğu kişinin çok iyi İngilizce bildiğini de göz önüne alırsak insanlarla anlaşmanızda hiçbir sorun olmaz. Lakin dersleri geçmek için B1’in bir miktar eksik kalacağını belirtmek isterim. Çok fazla çabalamak ve belki haftalarca ders çalışmak durumunda kalabilirsiniz. O yüzden ders geçmek isteyenlerin minimum B2 seviyesinde Almanca bilmesi gerekli diye düşünüyorum. Bunun için oradayken okulun açmış olduğu dil kurslarına katılmakta fayda var. Dersleri geçmeyi düşünmeyenler için de dil öğrenmek açısından çok faydalı oluyor bu kurslar, tavsiye ederim.

3. Makineciler hangi dersleri geçebilir?

Almanya’da Termodinamik, Makine Elemanları gibi temel dersleri geçmek haliyle çok zor. Kendi öğrencileri bile geçebilmek için Erasmus yapıyor diye efsaneler bile dolaşır. Bunun dışında Isı geçişi, Akışkanlar Mekaniği, Sistem Dinamiği ve Kontrol gibi dersler bir seviye daha kolay olsa da bunları geçmek için de çok ciddi çalışmak ve iyi derecede Almanca bilmek gerekir. Seçmeli dersler daha detay ve ileri bilgi gibi görünse de sınavları nispeten daha kolay olur. Örnek olarak Turbomakinalar, Gaz Türbinleri verilebilir (Gaz Dinamiğini tavsiye etmem, zordur). Bunların yanında nispeten daha kolay geçilebilecek dersler ise İmal Usulleri, Ölçme Değerlendirme ve ITB dersleridir (birçoğunun İngilizce versiyonu bulunur). Derslerin zorluk derecelerini anlamanız için benim tavsiyem ECTS kredilerine bakmanız. 3-5 olanlar nispeten kolayken 6-7 olanlar orta zorlukta, daha üstü ise çok zor olarak değerlendirilebilir.

4. Almanya’da Makine Elamanları dersi geçilir mi?

Diğer okullarda nasıl bilmiyorum ama Aachen’da Makine Elemanları’nın (Maschinengestaltung 2-3) inanılmaz değişik bir sistemi var. İsminde de göreceğiniz üzere ders üç kısımdır. 2. ve 3. kısmı tek ders olarak geçer ve kredisi 11 ECTS’dir. (Maschinengestaltung 1, bizde makine elemanları karşılığı değildir.) Gitmeden önce biz haliyle Makine Elemanları 1’i Maschinengestaltung 2 ile Makel 2’yi de 3’le eşleştiririz. Ama orda iki ders için ayrı sınav yoktur ve iki ders için de tek not alırsınız. Çok karışık gelecek ama oradaki sistemde, Maschinengestaltung 2 bahar döneminde başlar, güz döneminin ortasına kadar devam eder (yaz tatili olmadığı için), güz dönemi ortasından sonuna kadar da 3 işlenir ve ders tamamlanmış olur. Güz dönemi sonu da finali (Klausur) yapılır. Tek sınavdır ve kaç aldıysan o aldığın not Maschinengestaltung 2-3 dersinin notudur. Biz orda tek ders olan bu dersi iki tane Makine Elemanları dersine saydırdığımız için iki Makel de dönüşte aynı notla işlenir. Örnek vermek gerekirse orda Maschinegestaltung’tan CC aldıysak dönüşte Makel 1 ve 2 CC olarak işlenir. Bu çok karmaşık sistemi çözmem benim 2 ayımı almıştı. Görüldüğü üzere kendi öğrencisi için bile bir çile olan bu dersi erasmusta geçmek bizler için imkansız. O yüzden bu dersi öğrenim belgesine krediyi tamamlamak için yazsanız bile orada geçmeye çalışmayın. Dönüşte kendi üniversitenizde almanızı tavsiye ederim. Tek sorun 3. sınıfta gittiyseniz dönüşte okulunuzun uzamasına neden olur. Bu nedenle en iyi yol Makel 1’i Türkiye’de geçip, öğrenim belgesine Makel hiç yazmadan dönüşte Makel 2’yi yine Türkiye’de vermek. Dikkatle eklemek isterim ki Makel 1’ i geçip öğrenim sözleşmesine de Maschinengestaltung 2-3 yazarsanız Makel 1 de FF gelir, aman dikkat!

5. Derslerle ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Derslerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus labaratuvar derslerinin (ör:Mestechnisches Labor) orada not karşılığının olmaması. Sadece geçti veya kaldı diye işlenir oradaki transkripte. Bu şekilde olunca da dönüşte dersi geçseniz bile FF olarak işlenir ve dersi tekrar almak durumunda kalırsınız.

Öte yandan normal şartlarda Almanya’da her ders için hem güz dönemi hem bahar dönemi sonu sınav açılsa da bazı istisnalar olabiliyor. Girişimcilik dersi bunlardan bir tanesi. Yalnızca güz dönemi sınavı açıldığı için bahar dönemi girmek isteyip sınavına girememiştim.

6. Ders seçimi ve sınav kaydı nasıl yapılır?

Erasmus öğrencilerine büyük imkan tanırlar. İsteyen kendi fakültesi dışındaki herhangi bir dersi karşılığı varsa öğrenim sözleşmesine yazabilir. Buna yüksek lisans dersleri de dahil. Örneğin ITB derslerini İşletme fakültesinden, İmal Usulleri dersinin İngilizce versiyonunu yüksek lisans bölümlerinden alabilirsiniz. Bunları iyi araştırmak ve gerektiğinde ilgili kişilerle iletişime geçmekten çekinmemek gerekir.

Erasmus öğrencileri oradayken ders kaydı yapmaz, yalnızca sınav kaydı yapar! Bu kısım oldukça önemli. Yani öğrenim sözleşmenizde olsun veya olmasın istediğiniz derse gidip katılabilirsiniz. Yoklama da olmadığı için kimse neden geldin gittin demez. Dersler belirli bir dönem açılır, hoca tarafından işlenir, fakat sınavlar her iki dönem de olur. Sınavlara kayıt karşı kurumun fakültesinin Erasmus koordinatörü ile birlikte dönem başında yapılır. Derse girmeden sınavına girmek de böylece pekala mümkün. Aynı şekilde güz dönemi kaldığınız bir dersin sınavına bahar döneminde tekrar girebilirsiniz.

 

Merak ettiğiniz başka hususlar var ise yorum kısmında cevaplamamı istediğiniz soruları yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda diğer hususlarla ilgili soru-cevaba devam edeceğim.