Tüm kademedeki öğrencilerimiz için eylül ayında başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılının birinci dönemi bugün sona eriyor. Öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, anne-babalarla, bir hayli yoğun, yorucu bir o kadar da keyifli olduğunu düşündüğüm bir dönemin daha sonuna geldik. Öğrenciler ve öğretmenler kadar anne-babalar da çok emek harcadı.

Karne heyecanı yaşanan bu süreç bazı öğrenciler için verimli, başarılı geçerken bazıları için ise istenen veya beklenen düzeyde olamadı.  Sağlık olsun.

Minikler, gençler tam da zamanı geldi artık dediğimiz tatili, keyifli olduğu kadar verimli değerlendirsinler. Hepimizin yaşadığı düzensiz uyumalar uyanmalar tatil bitip okul tekrar başladığında zorlanacağımız durumlardan biri olabiliyor. Bu yüzden normal saat standardımızın çok da dışına çıkmamakta fayda var diye düşünüyorum.

Yaşadığımız şehrin imkânları dâhilinde eğlenceli vakit geçirilebilecek aktivitelere mutlaka yer verilmeli, hobilerimize zaman ayırmalıyız. Yaşadığımız yerden farklı şehirlere gidip yeni yerler keşfedebiliriz. Veya şehrimizde gitmediğimiz, görmediğimiz, tarihi, kültürel mekânları planlarımız içine alabiliriz.

En önemli konulardan biri olan bilgisayar başında geçirdiğimiz zaman mutlaka kontrol dışına taşmamalı. Tatil demek sınırsız teknoloji demek değil!

Tatil de olsa mutlaka akademik sürecimizin değerlendirilip, eksiklerimiz varsa onları telafi edebilmek için güzel bir zaman fırsatı olduğunu da unutmayalım. Tatil başında yapacağımız öz bir çalışma planı, kendimizi hem tamamen derslerden, konulardan uzaklaşmamamızı sağlarken aynı zamanda vicdanen de kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Sonuçta insanın koyduğu hedefe ulaşmasının hazzı paha biçilmez.

Önemli tavsiyelerimden biri de naçizane bu soğuk kış günlerinde dışarıda kalanlara yönelik olacak. Mesela hayvan dostlarımıza elimizi uzatmamız. Okulun son haftasında yine öğrencilerden gelen öneri doğrultusunda planladığımız sokak hayvanlarını koruma projesi kapsamında, gönüllü öğrencilerimiz yaşadıkları semtte, ailelerinin de desteğiyle tespit ettiği hayvan dostlarının sorumluluğunu alacak. Belki önlerine bir kap mama koyacak, belki bir kap su. Ama doğada yalnız olmadıklarını bir kez daha fark edecek, hissedecekler. Bir grup karne gününden itibaren topluca gidip ilk adımı en yakınımızda olan Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirecek. İyilik yapacaklar ve bunu çevrelerine yayacaklar. Gurur verici değil mi?

Tabi ki tatilde kitap okumadan olur mu? En az bir kitap bitirip okunacaklar listesinden bir tanesinin üzerini çizmek, hatta okuduktan sonra okuma isteği olan birine hediye etmek güzel bir fikir olabilir.

Bunlar naçizane tavsiyelerimdir. Gerisi sizlerin hayal gücü. Hayalin sınırı yok malum. Gerçekleştirmeye en yakından başlayalım o zaman.

Herkese güzel zaman geçirilecek tatiller diliyorum.