Zaman yönetimi deyince insanların aklına çoğunlukla yaptıkları rutin işlerden zaman tasarrufunda bulunarak kendilerine zaman ayırmaları gelir. Yine çoğunlukla ayrılacak olan bu zamanlar insanların hayatlarında yapmak isteyip de bir türlü vakit bulamadıkları aktiviteler için ayrılır. Örneğin; takip ettiğiniz bir dizi varsa, TV’de reklamlarla birlikte 2,5 saat izlemek yerine internetten reklamları izlemeden 2 saatte izlemek, böylece ayrılan 0,5 saat ile egzersiz yapmak gibi.

Yapmak istediğiniz şeyler için zaman yaratmaya çalışmayın, yapmak istediğiniz şeyleri önceliğiniz haline getirin.

Bir gün işten eve geldiğinizde evi su basmış olduğunu düşünün; o günün akşamı ve en az 2 gün daha ayırarak ev ile ilgilenirsiniz ve sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Oysaki haftanın başında sizden 3 akşam art arda her iş çıkışından itibaren dans dersine gelmenizi isteselerdi, muhtemelen bunu çok isteseniz de vaktiniz olmadığını söyleyerek reddedecektiniz. “Zamanım yok” çoğunlukla bu benim önceliğim değil anlamına geliyor. Bu durumda yapmak istediğiniz bir şey varsa ve zaman bulamadığınızı söylüyorsanız, aslında zaman ayırmak istediğiniz şeyi gerçekten yapmak istemiyorsunuz demektir.

Buraya kadar hemfikir olduğunuzu varsayarsak, şimdi başka bir soru ortaya çıkıyor: Bu durumda ben gerçekten yapmak istediklerimi/yapmam gerekenleri nasıl bulacağım? Şöyle bir örnekle bulmaya çalışalım: Her bir çalışanın genellikle yıl sonunda performans değerlendirmesi olur, bu değerlendirmede geçtiğimiz yılda neler yaptığınızı ve neleri yaparsanız daha iyi olacağını değerlendirirsiniz. Bunun yerine; bir sonraki yıl ne yaparsanız profesyonel olarak mükemmel olacağını düşünerek gelecek yıl yapmanız gereken 3-5 madde çıkarın. Sonra bu maddeleri önceliğiniz haline getirin ve ne kadar yoğun olursa olsun bu önceliklerinizi yapın. İşte mutlu/başarılı olmanız için yapmanız gerekenler.

 

*Daha detaylı bilgi için tavsiye: TED Talks: How to gain control of your free time – Laura Vanderkam; https://www.youtube.com/watch?v=n3kNlFMXslo.